n hogyan ismerkedik? Kpzeljen el egy olyan jelenetet amikor megprblt megismerkedni egy idegen emberrel, vagy idzzen fel olyan helyzetet, amikor trsasgban egy ismeretlen szemllyel szba elegyedett. Melyik testtarts jellemz nre? A testtarts, a gesztusok elemzse a trsas kapcsolataiban megjelen viselkedsrl, reakciirl rulkodik.
n tlsgosan zrkzott, szorongsokkal kszkdik idegen emberek trsasgban. Nehezen olddik fel, alapveten bizalmatlan, szeret visszahzdni s a httrben maradni, minden ismeretlen helyzetben szksge van valamilyen biztos httrre. Viselkedsben az vatossg, a megfontoltsg elnys lehet, ugyanakkor a tlzott bizalmatlansg s szorongs megakadlyozhatja, hogy beszlgetpartnere igazn felfigyeljen nre.
Nyitottan s felszabadultan tud viselkedni, szintn rdekldik a msik ember irnt, kvncsi a msik szemlyre, mer kapcsolatokat kezdemnyezni, s hamar felolddik trsas helyzetekben. Magatartsa bartsgos s kzvetlen, kezdemnyez, szereti irnytani a beszlgets menett. Ktetlenl beszlget, ezrt knnyen npszer lesz trsas kzegben. m figyeljen arra, hogy ne akarjon mindig a kzppontba kerlni!
Trsas helyzetben a csbts eszkzeit hasznlja, el akarja bvlni s meg akarja hdtani beszlgetpartnert. Kommunikcis helyzetben nben a szexulis vonzer mkdik aktvan. Niessge dinamikus, szenvedlyes, a csbts rejtett eszkzeivel ntudatlanul is mesterien bnik, ugyanakkor rdemes tgondolnia, hogy vajon a ni vonzern kvl szemlyisge egyb vonsait meg tudja-e mutatni trsas szituciban?
Kommunikcis helyzetben egyrtelmen a dominancia megszerzsre trekszik, viselkedse a msik fl meggyzsre, sajt szempontjai rvnyestsre irnyul. Magatartsa fenyeget lehet beszlgetpartnere szmra, a tl hatrozott fellps elbizonytalanthatja t, st, a metakommunikcijban megjelen, kifejezetten frfias attitd „nyomulsnak" tnhet egy idegen szemben, gy viselkedsi megakadlyozhatja partnere szabad kibontakozst.
Nagy ernye, hogy figyelni tud beszlgetpartnerre, gy a msik fl szabadon kezdemnyezhet a trsalgsban. A msik irnti figyelme szemlyes rdekldst tkrz, ugyanakkor magatartsban a tvolsgtarts s a „lass felmelegeds" dominl. vatossga s figyelmessge megfontoltsgot, ntudatossgot sugall, de figyeljen arra, hogy mdja legyen a spontn kibontakozsra is!
Az n viselkedse azt sugallja, hogy nem tud tartsan figyelni s egy szemlyre koncentrlni. A szemkontaktus lland tartsa fejezi ki a krnyezetnk fel a szemlyes rdekldsnket. Ha llandan a „terepet" psztzza, beszlgetpartnerben ntudatlanul az a benyoms alakul ki, hogy valjban a trsalgsban nem is az szemlye a fontos, hanem az, hogy n ne rezze magt egyedl. Emellett „kalandoz" tekintete azt az rzetet is kelti, hogy aktulis beszlgettrsra csak tmenetileg van „szksg", s mris igyekszik valaki mst becserkszni.
Forrs: Nk lapja, 2005. 08. 03.
|